تبلیغات
ایدز
عنوان : کشورهای عربی و ایدز

با بیش از  510.000  نفر سروپوزیتیو (آلوده به HIV) در کشورهای عربی خطر شکل تازه ای بخود گرفته است. درسال  2005  شصت و یکهزارنفر به HIV مبتلا شدند و پنجاه و هشت هزار بیمار درگذشتند . این امر بیشتر بدلیل عدم پیشگیری  است. سازمان ملل متحد بخش  مبارزه  با ایدز و سازمان بهداشت جهانی در گزارش خود ابراز نگرانی کرده اند. آنها براین عقیده اند که " در خاور میانه و آفریقای شمالی  میبایست تلاشهای بسیاری جهت پیشگیریهای سودمند بر علیه ویروس ایدز  (HIV ) بکار گرفته شود " . بر اساس گزارش سازمان بین الملل و بهداشت جهانی دلیل اصلی پیشروی ویروس ایدز روابط جنسی بدون محافظت و همینطور استعمال روزافزون مواد مخدر است. متخصصان این سازمانها معتقدندکه با گذشت بیش از بیست سال از شناخته شدن ویروس ایدز با اینحال اطلاعات مفید مردم جهان در مورد چگونگی انتقال این ویروس بسیار کم است.

روز جهانی ایدز
اول دسامبر برابر با دهم آذر ماه روز ایدز نامگذاری شده است. امسال شعار سازمان بین المللی مبارزه با ایدز این است: " ایدز را متوقف کنید و به قولهایتان عمل نمائید".  این پیام نمایانگر عدم  جدیت در عملکرد دولتها بوده است، زیرا امروزه بیش از چهل میلیون انسان سروپوزیتیو (آلوده به  HIV ) در دنیا زندگی میکنند که پنج میلیون نفر نیز درمرحله بیماری ایدز هستند.  در سال 2005  ایدز قریب سه میلیون انسان را به کام مرگ کشاند. این رکورد تاسف باری است.
ایدز از همان ابتدای شناخته شدنش در سال 1981  قریب به 25 میلیون قربانی گرفته است. نتیجتا" این اپیدمی یکی از مرگبارترین اپیدمی تاریخ بشر به شمار میرود.
افریقای سیاه با 65 درصد  بیمار جدید در راس آمار قراردارد و HIV در آسیای شرقی ، آسیای مرکزی  و اروپای شرقی به سرعت در حال پیشروی است.
به گفته سازمان بین الملل بخش مبارزه با ایدز آمده است که " مراکز تشخیص و پیشگیری ایدز بسیار کم هستند. در کشورهای در حال توسعه تعداد افراد ناقلHIV  که تحت نظر دارویی قرارمیگیرند بسیار محدود است، در افریقا به ازای هر ده نفر یک نفر و در آسیا از هر هفت نفر یک نفر داروی ویژه این بیماری را دریافت میکند . در برخی کشورهای اروپایی همچون اوکراین و روسیه بیماران بدرستی تحت نظر دارویی قرار نمیگیرند اما در عوض پیشگیری رعایت میشود. ، در برخی ازکشورها نیز همچون کنیا ، زیمبابوه، اتیوپی و رواندا اپیدمی بالاخره در حال پس روی است.
در کشورهای صنعتی پس از دوره ای سکون  ، اپیدمی دوباره در حال اوج گیری است. بعنوان مثال در بلژیک هر روزه دو تا سه مورد تازه تشخیص داده میشوند. این بدلیل کاهش تبلیغات جهت پیشگیری است و اینکه مردم به این باور ند که دیگر هیچکس در کشورهای پیشرفته از ایدز نمی میرد.
سازمان بهداشت جهانی در نظر داشت که تا آخر سال 2005 در کشورهای فقیر سه میلیون بیمار مبتلا HIV را تحت نظر دارویی قرار دهد ، متاسفانه این امر میسر نشد.


آخرین بروز رسانی :

تعداد بازدیدهای امروز :
تعداد بازدیدهای این ماه :
تعداد بازدیدهای ماه گذشته :
تعداد بازدید های کل :
CopyRight 2012
All rights Reserved Aids Info
Design By TAMO
Master : Golnar jiya
Admin : Hooman jiya